Jak ostrzyć frezy do drewna

2022-12-30

Dbanie o narzędzia jest głównym warunkiem, decydującym o ich żywotność i wydajności

JAK OSTRZYĆ FREZY DO DREWNA?

Dbanie o narzędzia jest głównym warunkiem, decydującym o ich żywotność i wydajności podczas pracy.
Używanie widocznie nienaostrzonych frezów poza wcześniej wymienionym brakiem wydajności i gorszą jakością skrawania, niesie za sobą ryzyko przegrzania sprzętu.
Istotne jest czyszczenie frezów po każdym ich użyciu. Samodzielnie czy z pomocą fachowca? Standardowe narzędzia, a więc np. frezy proste do drewna, możemy ostrzyć na własną rękę używając szlifierki. Ostrzenie frezów bardziej skomplikowanych, tj. diamentowych lub spiralnych lepiej zaś powierzyć doświadczonej ostrzalni.

Jak to robią w profesjonalnej firmie?

Serwisowanie ich jest bowiem procesem wymagającym zastosowania specjalistycznych urządzeń. Ostrzenie frezów do drewna Specjaliści, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i adekwatną wiedzę, zajmują się najpierw przygotowaniem frezu do ostrzenia.
W tym celu sporządzają dokumentację techniczną na podstawie pomiarów wykonanych urządzeniem optyczno-pomiarowym.
Sam proces ostrzenia jest zautomatyzowany i sterowany numerycznie. Odbywa się przy pomocy obrabiarek CNC z zastosowaniem odpowiedniego programu np. systemu CAD/CAM.
O ile profesjonalne ostrzenie na CNC z technicznego punktu widzenia niewiele się różni od ostrzenia ręcznego, tak przebiega znacznie szybciej i daje wyjątkowo precyzyjne efekty, nieosiągalne dla szlifierki.