Konserwacja frezów do drewna

2022-10-08

jak dbać o frezy do drewna Prawidłowa pielęgnacja frezów jest niezbędna, aby zachować ich wydajność i przedłużyć jego żywotność...

Konserwacja frezów do elektronarzędzi: jak to zrobić?


Prawidłowa pielęgnacja frezu to niezbędna czynność, aby zachować jego wydajność i przedłużyć jego żywotność.

Uwzględnienie naszych rad zagwarantuje maksymalną ochronę narzędzia zwiększając jego wydajność produkcyjną.

Pielęgnacja frezów do drewna

Bardzo ważne jest, abyś zawsze po pracy czyścił frezy do drewna i ich ostrza tnące. 
Dlatego po każdej operacji frezowania zalecamy wyjęcie narzędzia z tulei zaciskowej frezarki. Pamiętaj używaj do tej operacji rękawic ochronnych. Ostrza narzędzi do drewna mogą łatwo skaleczyć dłonie lub palce.

Używaj specjalnego produktu do czyszczenia frezów, pił, wierteł do obróbki drewna. Polecamy biodegradowalny detergent na bazie wody KleinCLEANUP, dzięki któremu zapewnisz doskonałe czyszczenie narzędzi z rdzy jednocześnie unikając utleniania metalu.

Należy pamiętać, żeby frezy i ich ostrza tnące były zawsze czyste, aby ograniczyć przegrzewanie narzędzia podczas operacji frezowania. Ponad wszystko unikniesz wtedy problemów podczas frezowania obrabianego materiału.

Płyn do czyszczenia frezów do drewna

Płyny do czyszczenia i konserwacji narzędzi do drewna

W tym celu proponujemy nałożyć na powierzchnię narzędzia nasz preparat KleinDRYUP do narzędzi skrawających. Dzięki specjalnym właściwościom przylega do mikrostruktury metalu i jest w stanie ograniczyć gromadzenie się żywicy jak również pyłu, tworząc bardzo silną barierę mikro-ochronną. 

Wskutek tego następuje zmniejszenie tarcia podczas obróbki nawet o 30% poza tym zwiększając w ten sposób żywotność i efektywność narzędzi.

Dbaj o czystość i stan części chwytowej frezów

Powierzchnia trzpienia frezu powinna być również utrzymywana w czystości jak również bez zarysowań. Jeśli trzpień jest uszkodzony lub nosi ślady korozji, należy go delikatnie przetrzeć bardzo cienką wełną stalową.

Po obróbce wszystkie frezy i ich elementy łożyska, śruby, dystanse itp. należy przed przechowywaniem lub włożeniem do szuflady pokryć za pomocą ochronnego płynu, takiego jak nasz KleinPROTECT. Specjalna receptura i przeciwutleniacz o doskonałych właściwościach z łatwością usuwa nagromadzone pozostałości żywicy i pyłów chroniąc narzędzia przed wilgocią i korozją.

czyszczenie frezów do drewna

Pamiętaj o zasadach BHP

Podczas pracy z rozpuszczalnikami lub płynami zaleca się stosowanie rękawic ochronnych w celu uniknięcia podrażnienia skóry nie pomijając także okularów ochronnych.

Uwaga:
Frezy pracujące w drewnie litym bogate w żywice takie jak: sosna, jodła, świerk itp. należy czyścić częściej w odróżnieniu do frezów pracujących w drewnie twardym lub MDF, sklejce itp.

Przedłuż żywotność ostrza, dostosowując wysokość skrawania

Podczas pracy na stole frezarskim zmodyfikuj i dostosuj wysokość frezowania, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu narzędzia. W ten sposób frez będzie zużywał się bardziej równomiernie. Żywotność frezu do frezarek górnowrzecionowych do wyrównywania powierzchni można wydłużyć nawet o 200%, frezując jednorazowo tylko 3 mm naddatku.

Ostrzenie frezów w celu utrzymania wydajności krawędzi tnących

Prawdę powiedziawszy używanie nienaostrzonych frezów górnowrzecionowych prędzej czy później doprowadza do słabych wyników frezowania. A w konsekwencji do przegrzewania i niepotrzebnego dodatkowego nacisku na frez. Z tego powodu krawędzie tnące muszą być ostre. Gdy widzisz, że frez nie wydaje się ostry, zalecmy jego profesjonalne naostrzenie.

Jak dbać o krawędzie tnące za pomocą osełki diamentowej

W celu utrzymania ostrzy w stanie gotowości do pracy zalecamy użycie diamentowego kamienia szlifierskiego. Możesz to zrobić, ostrząc tylko płaską powierzchnię natarcia narzędzia. Aby wykonać tę operację, sugerujemy użycie jednego z naszych diamentowych kamieni do ostrzenia, takiego jak nasz A4F lub WS7F.

ostrzenie frezów do drewna

Ponowne ostrzenie frezu do drewna

Jeśli ostrze wydaje Ci się tępe a co gorsza jest wyszczerbione, należy go profesjonalnie naostrzyć. Ta procedura usuwa część węglika z grubości zęba. W niektórych przypadkach wymagane będzie zbyt głębokie ostrzenie. W takiej sytuacji nie będzie można naostrzyć, ponieważ pozostały węglik spiekany byłby zbyt cienki.

W wielu przypadkach przy mniejszych i tańszych frezach ponowne ich ostrzenie może faktycznie być nieopłacalne. Natomiast przy użyciu naszych przemysłowych frezów górnowrzecionowych KLEIN, w normalnych warunkach, profesjonalne ostrzenie przeprowadzisz minimum 4 razy. Ta cecha sprawia, że nasze frezy trzpieniowe są najlepszą ofertą na rynku pod względem stosunku czasu użytkowania do ceny zakupu.

Przechowywanie frezów

Po użyciu frezów do drewna ważne jest, żeby przechowywać je w taki sposób, aby ich ostrza nie dotykały się. Dlatego unikaj przechowywania ich razem w szufladzie lub pudełku.

Najlepszym sposobem jest samodzielne wykonanie podstawki z otworami, o średnicy równej wielkości chwytu freza, na dużym kawałku drewna, sklejki, MDF. W ten sposób frezy nie będą się dotykać dzięki czemu w łatwy sposób znajdziesz potrzebne narzędzie. W ten sposób stworzysz własny magazynek frezów do drewna.

przechowywanie frezów do drewna

Porada: dostosuj prędkość obrotową freza do posuwu frezarki

Aby uniknąć słabej jakości obrabianego materiału ważne jest aby frez był dobrze naostrzony. Gdy krawędź tnąca zużywa się zbyt szybko wzrasta zużycie frezu, a w konsekwencji jego wydajność spada.

Kiedy frez trzpieniowy się przegrzeje, a także zmieni kolor drewna na czarny czyli spowoduje przypalenie jego powierzchni. Spróbuj zmniejszyć jego prędkość obrotową zwiększając jednocześnie w tym przypadku prędkość posuwu.