Czy regenerować frezy PKD do drewna?
2024-04-23Aby odpowiedzieć na takie pytanie na początek należy określić czy dane narzędzie do drewna, płyty wiórowej lub innych materiałów drewnopochodnych nadaje się do regeneracji.
Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie firmy świadczącej ...
Ostrzenie i Regeneracja frezów DIA do drewna
O ostrzeniu frezów diamentowych do płyty wiórowej, MDF, HPL czy drewna pisałem we wpisie:
"Ostrzenie frezów DIA/PKD do drewna"
Opisałem korzyści z ostrzenia diamentowych💎 narzędzi do obróbki drewna. Kiedy warto ostrzyć o także o tym, kiedy serwis takich narzędzi nie jest opłacalny dla użytkownika. Wspominałem również o sytuacji, kiedy nie jest możliwe ostrzenie takich narzędzi. Dlatego w tym artykule chciałbym pokazać co w takiej sytuacji można zrobić, żeby uratować drogie narzędzie diamentowe💎 przed jego likwidacją.
Na czym polega regeneracja frezów diamentowych💎 dla stolarza lub fabryki mebli
Frezy lub piły diamentowe pod nazwą: PCD, DIA, PKD. Jak widzisz stosowane są różne zapisy tego samego materiału diamentu polikrystalicznego. W związku z tym że jest kilka równoznacznych zapisów dlatego na potrzeby tego wpisu będę używał wymiennie DIA/PCD/PKD/diamentowe.
Konstrukcja narzędzi PCD umożliwia wymianę pojedynczego ostrza/płytki na nową nieuszkodzoną. Dlatego regeneracja narzędzi do obróbki drewna z takimi ostrzami jest jak najbardziej możliwa, ponieważ ostrze skrawające i korpus narzędzia są wykonane z dwóch rożnych materiałów. Płytka PKD czyli ostrze jest specjalnie wlutowana do korpusu w przygotowaną tzw. kieszeń czyli miejsce w którym jest na stałe osadzona.
Cały proces regeneracji narzędzia polega na wylutowaniu uszkodzonej płytki DIA a następnie wlutowanie za pomocą specjalnego lutu twardego nowego nieuszkodzonego ostrza PCD. Proces taki zachodzi w specjalnych warunkach i przy zastosowaniu odpowiednich materiałów lutowniczych do materiałów supertwardych jakim jest diament polikrystaliczny.
Czy warto regenerować frezy diamentowe?
Aby odpowiedzieć na takie pytanie na początek należy określić czy dane narzędzie do drewna, płyty wiórowej lub innych materiałów drewnopochodnych nadaje się do regeneracji. Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie firmy świadczącej takie usługi:
- należy określić stopień zniszczenia narzędzia
- możliwość wymiany płytki
- stan korpusu narzędzia i kieszeni pod nową płytkę
- przedstawić koszty regeneracji klientowi
Po ustaleniu powyższych punktów można z całą pewnością powiedzieć czy dane narzędzie do obróbki drewna warto regenerować. Z naszego doświadczenia wymiana jednego czy kilku ostrzy diamentowych we frezach do drewna zawsze jest opłacalna dla klienta.
Dlaczego tak jest?
Ponieważ koszt nowego narzędzia jest znacznie większy niż regeneracja i ostrzenie czyli pełen serwis takiego narzędzia aby przywrócić jego parametry pierwotne jakie uzyskało u producenta.
Jak wygląda proces regeneracji diamentowych frezów profilowych do MDF
Proces regeneracji frezów profilowych do MDF czy drewna polega na określeniu uszkodzeń i odpowiedzi na pytania: • czy korpus narzędzia i kieszenie pod ostrza są w prawidłowym stanie technicznym? • czy wszystkie uszkodzone ostrza należy regenerować czy tylko część, a pozostałe wystarczy „więcej” naostrzyć?
Jaki jest całkowity koszt regeneracji i ostrzenia narzędzia?
Jeśli mamy odpowiedzi na powyższe pytania i akceptację klienta na usługę pełnego serwisu narzędzia wtedy przystępujemy do prac: • wykonanie dokumentacji CAD/CAM do wycięcia profilowej płytki/ostrza DIA • wycięcie powyższej płytki wg dokumentacji • wylutowanie uszkodzonego ostrza • wlutowanie nowej płytki profilowej do narzędzia
Wymiana płytki DIA/PCD/ PCD we frezach i co dalej?
Następne procesy po wymianie ostrza PKD w narzędziach profilowych do MDF lub drewna to:
- oczyszczenie narzędzia z pasty lutowniczej po operacji lutowania
- profilowe ostrzenie całego narzędzia na maszynach CNC
- kontrola po ostrzeniu na projektorze i porównanie profilu z rysunkiem CAD
- wyważenie dynamiczne narzędzia w odpowiedniej klasie G
- pakowanie i wysyłka do klienta
Regeneracja frezów wstępnych do okleiniarki
Frezy wstępne do okleiniarki wykonujemy w takiej samej kolejności jak podczas regeneracji frezów profilowych. Jedyną różnicą jest kształt płytki PCD, w tym wypadku ostrza mają w większości kształt prostokątów. Pozostałe operacje jak wylutowanie, lutowanie, oczyszczenie, ostrzenie, wyważanie przebiegają wg tych samych procedur.
Ostrzenie diamentowych frezów do płyty wiórowej, MDF, HPL
Każdy proces regeneracji frezów do CNC, frezów profilowych czy zestawów frezów do parkietu z ostrzami diamentowymi; zakończony jest operacją ostrzenia całego narzędzia w celu odtworzenia wszystkich krawędzi i kątów skrawania jak w nowym frezie.
Jakie korzyści i wady z regeneracji frezów diamentowych?
O tym czy warto regenerować diamentowe frezy do CNC odpowiedziałem kilka akapitów powyżej. Natomiast jaki korzyści są dla Ciebie z regeneracji frezów PCD?:
- niska inwestycja w regenerację w porównaniu do kosztu nowego narzędzia
- narzędzie po regeneracji i całościowemu ostrzeniu ma te same właściwości co nowe
- przed regeneracją podawany jest całkowity koszt regeneracji i ostrzenia
- po otrzymaniu oferty na regenerację; możesz porównać do kosztu nowego narzędzia i wtedy podejmujesz decyzje czy regenerować
Czy są wady przy regeneracji narzędzi?
Jeśli przed rozpoczęciem regeneracji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje jak: • jaki jest stan techniczny korpusu narzędzia? • ile razy będzie można naostrzyć narzędzie po regeneracji? • jaki jest koszt całkowity Na podstawie tych wszystkich informacji usługa regeneracji nie ma wad dla klienta.
Podsumowując
Usługa regeneracji i ostrzenia narzędzi diamentowych PCD / PKD / DIA jest jak najbardziej opłacalną opcją dla Ciebie; jeśli frez, piła czy zestaw frezów ulegnie uszkodzeniu ponieważ:
- oszczędzasz koszty w firmie
- czas regeneracji jest krótszy niż produkcja nowych frezów
- frez PKD po regeneracji ma takie same właściwości i pracuje z taką samą jakością jak nowe narzędzie
- brak niepotrzebnych opóźnień w Twojej produkcji